שנת 2023 – אז מה יהיה?

זה לא מחקר. זה לא מדע מדויק. אני לא כלכלנית. זה מהניסיון שלי וההתרשמות ממה שאני חווה ביום יום.
מה קרה כאן בשנה האחרונה? 2022 מתאפיינת בהיותה חצויה ובקיצוניות בין החציונים.
פתחנו את השנה בקול תרועה. כל שני וחמישי הוכתר יוניקורן חדש. הייתי במצב שבו נפתחה לי משרה לגיוס ביום רביעי, וביום ראשון קיבלתי טלפון מהמנהלת שיש שינוי במשרה ומעכשיו הם יוניקורן.
השכר השתולל, חברות "גנבו" עובדים אחת מהשנייה ובכך דאגו להרים את השכר, חילקו מענקי חתימה, מענקי השארות ועוד תופינים. אחר כך התלוננו שהשכר לא נורמלי ואיך יכול להיות שבודק עם שנה ניסיון מבקש 25,000 ₪.
כמו כלבלב שרודף אחר הזנב של עצמו.
חברה מגייסת ז פונה למועמדים ומפתה אותם ע"י שכר גבוה ומענקי חתימה לעזוב ולהגיע אליהה העובד מודיע על עזיבה החברה בה הוא עובד משמרת אותו ומציעה לו יותר שכר ומענק השארות וכך חוזר הניגון, ועובד שבתחילת שנת 22 הרוויח 30,000 ₪ אחרי 3 חודשים ביקש וקיבל 40,000 ₪.
מה עוד קרה? כולנו עבדנו היברידי, נפתחו משרות, המון משרות והמון תקנים, בלי פרופורציה לכלום.
כשפניתי למועמדים השאלה הראשונה שנשאלה "האם המשרה היברידית?" לא היברידי לא זז.
היינו זחוחים וזחוחות, ומחלקות הגיוס קרסו תחת העומס, חברות גייסו עוד מגייסות.ים, והיה ברור שעוד מעט הכל יתפרק ששוק מטורף וקיצוני לא שורד לאורך זמן.
יאמר לזכותנו (מגייסת) שהתרענו על כך כבר ב דצמבר 21 בכתבה בדה מרקר. ייחלנו לאיזון ויציבות.
החצי השני של 2022 היה כבר סיפור אחר. סיפור של התפכחות. למשקיעים נמאס לראות איך הכסף שלהם נוזל בקצב שיא , ללא תוצרים, והחליטו לשים לזה סוף.
בנקודה זו החלה הבהלה. יש המון חברות עם המון עובדים ואין שום דבר למכור. סכומי עתק שהיו אמורים להספיק ל X זמן, היום יספיקו ל X פחות 30% (העלייה בשכר בחברות ההייטק)
מה עושים? מפטרים, ומגייסים.
מפטרים ומקצצים, מיצרים אוירה של חוסר יציבות, של פניקה, שכולם נפגעים ואז מגייסים עובדים חדשים בשכר ריאלי. פה מתחיל המרמור: "למה לפטר בדלת אחת ולגייס בדלת השנייה?"
למה? כי זה באמת לא הגיוני להעסיק בודק עם שנה ניסיון ב 25,000 ₪ כשאפשר להעסיק את אותו עובד בשכר ריאלי ב 15,000ש"ח או 18,000 ₪ , וזה לא הגיוני להעסיק מנהל קבוצת פיתוח ב 60,000 ₪ כשאפשר להעסיק את אותו עובד ב 45,000 ₪ או 50,000 ₪.
מחלקות המחקר ופיתוח בחברות הן המרכיב הכי משמעותי והכי יקר בחברות התוכנה והייטק. אני לא חושבת שזה צריך להשתנות. מדובר בא.נשים חכמים שלמדו שנים רבות, וילמדו כל חייהם כי הטכנולוגיות משתנות כל הזמן והם צריכים להיות מעודכנים בכדי להיות הכי טובים, ולהוביל את החברה קדימה.
הם אלו שמחזיקים את כל מערכות הליבה של המערכות/אפליקציות/מוצרים של החברות ועל כתפיהם מונחת האחריות להצלחת החברה.
עניין הגילנות, שבו רוצים למקסם שכר בגיל צעיר, כי ידוע שקשה יותר בהמשך, הוא לפוסט אחר, למעסיק הישראלי יש עוד דרך ארוכה לעשות בעניין זה.
מה עוד עושים? חוזרים לעבוד מהמשרד ולנצל את שטחי העבודה הקיימים שנשארו מיותמים חצי מהשבוע.
זהו, מחזל"שים. המנהלים רוצים לראות את צוותים שלהם, הם מתגעגעים לשיחות המסדרון והקפה, הם מתגעגעים לפגישות הסטטוס האקראיות בין הפגישות. הם רוצים אתכם.ן חזרה במשרד. זה לא יהיה 5 ימים מהמשרד וכנראה שלא יהיה גם 3, נראה שהשוק יתייצב על 4 ימי עבודה מהמשרד, מן פשרה כזו ששני הצדדים מבינים שצריך להגיע אליה.
מה יהיה? הכלכלה העולמית משתוללת, וכשהגלים הגדולים מגיעים כולנו מנסים להישאר בסירה ולא לטלטל אותה יתר על המידה.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.